Арес в древногръцката митология е бог на войната. Син е на Зевс и Хера. За разлика от Атина, която е богиня на честната и справедлива война, Арес олицетворява коварната, жестока и вероломна война. Арес е гръцкият еквивалент на римския бог Марс.
Произход
Първоначално се приема, че Хера зачева Арес без участието на Зевс, от докосване на вълшебно цвете, дадено й от нимфата Хлорида.
Има сведения за неговия негръцки, тракийски произход. Софокъл го нарича "роден в Тракия"
Следи за тракийския му произход се виждат в Одисеята на Омир и при Овидий. Неговата необузданост се проявява и в децата му, които имат жесток характер - Мелеагър, Аскалаф и Иалмен, Флегий, Еномай, Диомед, амазонките. С изключение на богинята на любовта Афродита, той е мразен от Олимпийските богове, включително и от майка си и баща си.
В олимпийската митология Арес вече се приема като син на Зевс и Хера. Самият Зевс толкова ненавижда Арес, че казва, че ако не е негови син, би го заточил в Тартар.
Арес и Афродита
Арес бил любим на богинята Афродита или неин съпруг . Тяхната любов и нарушаването на клетвата за съпружеска вярност от страна на Афродита, често се споменава в античната митология.
Деца от техния съюз са близнаците Ерос и Антерос , Деймос ("ужас"), Фобос ("страх") и Хармония, която по късно ражда от баща си - амазонките — жените-войни. Арес влиза в битките тежко снаряжен, карайки колесница, управлявана от неговите синове Фобос и Деймос (Страх и Ужас).
В битката за Пилос е ранен от Херакъл. Освен това Херакъл го ранил, когато убил сина му Кикън.
Арес участвал Троянската война на страната на троянците и бил победен от Атина.
Атрибутите с които е изобразяван са горяща факла и копие. Неговата птица е лешоядът, животното -кучето.